BMI, body mass index

Ze zjištěných údajů o tělesné  výšce a hmotnosti můžeme zhodnotit stav výživy pomocí indexu tělesné hmotnosti.
Za zdravé rozmezí je považován BMI 20-25 kg/m2, za snížený BMI nižší než 20 a za podváhu pod 18,5 kg/m2.
Naopak nadváhu definuje rozmezí 25-30 kg/m2.
BMI vyšší než 30 kg/m2 již odpovídá prvnímu stupni obezity, druhému 35-40.
Při hodnocení dětské populace je třeba použít příslušné percentilové grafy BMI.

Tělesná výška
 (cm)
Těžká obezita (kg)
BMI = 40
Extrémní obezita (kg)
BMI = 60
Extrémní obezita (kg)
BMI = 80
160 102 154205
170 116 174230
180 130 195260
190 145 217290
Jak mít více energie? Prevence diabetu

Diabetes

Diabates mellitus je hrozbou dnešní doby, za kterou může vysoká rizikovost vzniku dalších onemocnění u diabetika, rozvoj srdečně-cévních i jiných komplikací a stále vzrůstající počet nově diagnostikovaných pacientů s diabetem. V současné době přibývá počet diabetiků, kterým je stanovena diagnóza diabetes mellitus 2. typu v relativně mladém věku.
Diabetes je v současné době nejčastěji metabolickou poruchou, která se vyznačuje relativním nedostatkem hormonu slinivku břišní inzulínu, který následně nedokáže dostatečně využít cukr v krvi a vede ke zvýšení hladiny krevního cukru.

Vliv výživy
Vznik cukrovky podporuje nadměrná výživa, to znamená přejídání. Snadněji k němu dojde u lidí s menším výdejem energie, tedy u lidí sedavého zaměstnání, pracujících převážně duševně, nebo u lidí lehce tělesně pracujících.
Nadměrná výživa, kdy přívod joulů - tak vyjadřujeme množství energie poskytované potravou - převládá nad výdejem, vede k otylosti. Záleží také na vzájemném poměru živin obsažených v příjímané potravě.

Jak vzniká diabetes?
Neschopnost udržet normální množství cukru v krvi při onemocnění cukrovkou svědčí o tom, že je porušeno řízení, které u zdravého člověka dovede pružně a spolehlivě vyrovnávat všechny výkyvy krevního cukru. Dnes již dobře víme, že o harmonickou součinnost a soulad nejrůznějších dějů v lidském organismu, a tím i zachování nejvýhodnějších životních podmínek se stará především nervová soustava. Je to tedy mozek, mícha, nervová vlákna, která z ní vycházejí a rozvětvují se do všech částí těla, aby tam řídila činnost různých ústrojí.Spolu s nervovou soustavou a podle jejích popudů se o to stará i řada žláz, umístěných na různých místech v těle. Tyto žlázy, které se jmenují endokrinní žlázy nebo žlázy s vnitřní sekrecí, vylučují do krve zvláštní látky nazývané hormony, jež se pak s krví dostanou do celého těla a ovlivňují činnost buněk. Také hospodaření s glukózou je závislé na správné činnosti nervové soustavy a žláz s vnitřní sekrecí.
Cukrovka vzniká tam, kde je hospodaření s glukózou tak porušeno, že se hromadí v krvi a méně se využívá pro potřeby organismu. Je to způsobeno nedostatečným účinkem inzulínu, ať už proto, že se ho méně vytváří v Langerhansových ostrůvcích slinivky břišní, nebo proto, že jeho účinnost je snížena různými opačně působícími činiteli.
Zdroj: Jak žít a co jíst při cukrovce, Doc. MUDr. Jaroslav Páv, DrSc. a kolektiv
Jak mít více energie? Prevence diabetu
Syndrom diabetické nohy
Pod pojmem "syndrom diabetické nohy" rozumíme poškození hlubokých tkání nohy spojené s nezánětlivým onemocněním nervů, různým stupněm nedokrevnosti a infekce v dané oblasti.

Jedná se o komplexní postižení nervů, cév a ostatních tkání nohy. Lokalizace oblasti pro syndrom diabetické nohy je od kotníku níže včetně kotníku. U špatně kontrolovaného diabetu se může syndrom diabetické nohy objevit i v časných stadiích cukrovky, obvykle však riziko onemocnění stoupá s délkou trvání diabetu a špatnou kompenzací hladin cukru v krvi.

V místě otlaků, oděrek, řezných ran, popálenin, kožních prasklinek a jiných poranění může dojít u diabetiků k hlubokému poškození tkání nohy, osídlení defektu infekcí a odumírání dané tkáně velmi rychle, někdy i během několika hodin. Riziko fatálních následků syndromu diabetické nohy včetně amputace poškozené oblasti nohy snižuje včasný záchyt diabetu, jeho adekvátní léčba a kontrola společně s léčbou poruch metabolismu tuků, onemocnění nervů a srdečně-cévních chorob.

Symptomy diabetické nohy:
  • Bolest a necitlivost: častý pocit brnění, pálení nebo bodání.
  • Změny na kůži: suchá, popraskaná kůže, změna barvy kůže nebo ztluštění kůže pod nohama.
  • Vředy a infekce: pomalé hojení ran, vznik vředů, které se mohou snadno infikovat.

Vyhledávání