Hostem je paní doktorka Sylvie Špitálníková, která pracuje v Nemocnici Havlíčkův Brod 
a specializuje se na endokrinologii, diabetologii a vnitřní lékařství.

https://www.youtube.com/watch?v=3eGKKXVVigc

Zázračný vitamín D.
Jeho význam není zcela doceněn.

Vitamín D má klíčový vliv na imunitní systém, kostní zdraví a může hrát roli i v prevenci některých typů rakoviny. Ale co je pravda a co je mýtus?

Jakou roli hraje vitamín D v našem těle a jaký je význam?
Je pravda, že o vitamínu D se hodně mluví, ale přijde mi, že jeho význam není zcela doceněn. Je to něco mezi vitamínem a steroidním hormonem a má vliv především na obranyschopnost, tvorbu a kvalitu kostí a to celoživotně, dále na inzulínovou rezistenci, což je velmi podstatné vzhledem k civilizačním chorobám a v podstatě tím vlivem na obranyschopnost zasahuje do strašně moc oborů medicíny a ovlivňuje hodně onemocnění, například autoimunitní choroby, onkologické choroby a vše, kde imunita hraje podstatnou roli.

Kde ho můžeme získat přirozeně?
Přirozená cesta je nejlepší, vytváří se v kůži, ale v naší zeměpisné šířce pouze v měsíci květen, červen, červenec, srpen. Pak konec. A ještě musíme splnit další dvě podmínky, musíme nechat sluníčko na naši pokožku dopadat, tzn. neošetřovat pokožku opalovacím krémem a vyběhnout ven v tílku a kraťasech například, pokud nejsme zrovna příznivci opalování, takže pacientům říkám během dopoledních hodin a navečer. Určitě ne mezi 10-14 hodinou, kdy to sluníčko opravdu pálí a je tam nepříznivé ultrafialové záření ve velké míře.

Dále v potravinách: tučné ryby, losos, treska, tuňák, vejce, mléko a mléčné výrobky.

Jaká je doporučená denní dávka?
U dětí úplně malých 10 µg denně. Starší děti, dospělí a senioři 15 µg denně. Když bychom to chtěli přepočítat na mezinárodní jednotky, tak 1 000 mezinárodních jednotek je 25 µg vitamínu D. U gravidních žen se řídím laboratoří, to si může žena zaplatit.

Rizika nedostatku vitamínu D
U dětí: vede k poruše růstu, což nám vadí nejvíce; obranyschopnost
Těhotné ženy: při nedostatku vitamínu D dochází ke zvýšenému úniku vápníku z kostí a ze zubů maminky, je to škoda
Senioři: zde je to velký průšvih, většinou se do normálních hodnot nedostaneme. Když je hladina vitamínu D pod 30 nm (nanomolu) na litr krve, tak dochází ke snížení svalové síly, což je u seniorů, kteří ztrácí svalovou hmotu podstatné a může být náchylnost k pádům. Osteoporóza riziko pádu ještě umocní, a to je ta cesta k imobilitě, zlomenina krčku, kosti stehenní, zlomeniny obratlů. Často se s tím setkáváme.

Období menopauzy u ženy
Zde právě hrozí postmenopauzální osteoporóza, ale hrozí i nárůst i inzulínové rezistence vlivem nedostatku vitamínu D, což vede u predisponovaných osob k cukrovce. Netýká se to jenom žen, týká se to i mužů. A kolem menopauzy se zvyšuje riziko onkologických onemocnění, organismus už je starší, obranyschopnost není tak výkonná. Když ještě snížíme nedostatkem vitamínu D, což je zbytečné, tak to může vést jak k onkologickým onemocněním, tak k autoimunitním onemocněním, k problémům charakteru únavového syndromu, že infekce útočí a tělo už se tak  efektivně nebrání.

A co u dietních návyků, vegetariánství, veganství, změny životního stylu?
Pokud nechceme jíst maso, tak asi můžeme být vegetariáni, ale doporučila bych tam vejce, mléko a mléčné výrobky zařazovat. Doporučila bych dbát na dostatečný příjem různých semínek, ořechů anebo aspoň olejů, které jsou vylisované z těchto potravin.

Co doplňky stravy, kapky nebo tablety?
U kapek doporučujeme nakapat na chléb a zamáznout máslem, ideálně se to vstřebává.
Tabletky budiž, ale zacházet s tím obdobným způsobem, aby tam byl také tuk a klidně můžeme brát po jídle.
Dobré je k tomu doplnit vitamin K2, vápník a hořčík.
Raději kupovat v lékárně. Jakmile preparát není registrovaný jako lék, tak není zaručeno, že ve výrobku je deklarované množství a že tam nějaká ta účinná látka je.
Pak je ještě forma vitamínu D papírky, které se rozpustí v ústech.

Je i nějaký vitamín D, který je na předpis nebo ho hradí pojišťovna?
Jsou to třeba kapky Vigantol a potom předepsané od endokrinologa.

Můžeme se předávkovat vitamínem D?
Samozřejmě můžeme, ale mohu říct, že za svoji 25 letou praxi jsem neviděla předávkování vitamínem D a dokonce jsem neviděla nikoho, kdo by měl 250  nm/l v krvi a více.

Má nedostatek vitamínu D vliv na nálady, únavový syndrom, duševní zdraví?
Určitě. Když budeme unavení, nevýkonní, tak z toho budeme stresovaní, protože nezvládáme ten svůj náročný životní styl a zase to může vést u predisponovaných osob k depresi a může to usnadnit manifestaci duševní choroby i deprese.

A jsou nějaké zdravotní stavy, které mohou naopak ovlivnit, že zpracování vitamínu D je komplikované?
Ano, to je správná otázka. Jedna celiakii - nesnášenlivost lepku, s tím se setkáváme velmi často. Je to autoimunitní choroba, takže u těch predisponovaných osob to deficit vitamínu D buď vyvolá nebo zhoršuje. Pokud ten pacient o tom neví, nedrží bezlepkovou dietu, tak tam porucha vstřebávání může být významná. No a pak to jsou nespecifické střevní záněty a vůbec všechny zánětlivý onemocnění střev. Tam, kde se živiny špatně vstřebávají, tak se nevstřebává ani vitamín D.

Nedostatek vitamínu D a nádorová onemocnění, proč se to tak děje?
To je právě přes ten systém obranyschopnosti, protože nádorové buňky vznikají v každém lidském těle každou sekundu, ale naše obranyschopnost je zvládne zlikvidovat. Bílé krvinky to za nás vyřeší. Ale jakmile ta naše obrana, ti vojáci, bílé krvinky omdlévají v tom boji, tak může dojít k tomu, že nádor vyroste do takové míry, že už si s  tím ta obranyschopnost neví rady a v tu chvíli se projeví onkologické onemocnění.

Ještě k osteoporóze, doporučení pro posluchače
Ano, není to jenom o tom vitamínu D, ikdyž to je zásadní. Tedy každý by měl dbát na kvalitu stravy a na dodávku vitamínu D, minerálů. Dále pacienti a pacientky, které jsou ohroženy osteoporózou, u těch pacientek to bývají štíhlé gracilní ženy, ženy, u kterých brzy ustane menstruační cyklus, například kolem toho 40. tého věku ať už z důvodu nějakého onemocnění nebo operace. Potom tedy i starší muži by měli dbát jak jsem říkala na stravu, pozor na alkohol a kouření, to určitě vede ke zhoršení kvality kostí, na příjem kofeinu. Osteoporóza je civilizační onemocnění a vadí na ní nečinnost, imobilita. Prostě, když se nehýbeme, nezatěžujeme kosti a svaly, tak tělo vyčerpává minerály z kostí, protože jaksi má pocit, že ty kosti nepotřebuje, že se obejdeme s menším množstvím kostní hmoty.

A směrem k dětem je velice důležitá výživa a příjem vitamínu D, protože asi do 30. tého věku se rozhoduje o kvalitě kosti na celý život, to už pak nedoženeme. Takže když nám děti nepijí mléko, pijí nám energetické nápoje s vysokým obsahem kofeinu až na hranici toxicity, tak už si vyrábí všechny předpoklady k osteoporóze do budoucna.

Rady, jak by se lidé měli postarat o dostatečný příjem vitamínu D a prevence, aby toto vše, o čem jsme mluvili, se nedělo?
Začala bych tou stravou: mléko, mléčné výrobky, 1 vejce denně a ryby, rybí pomazánky, třeba i z uzené makrely. Úplně fantastická věc do zeleninového salátu jako dochucovadlo použít oleje a nepodceňovala bych i semínka i naše ořechy, vlašské, lískové. Oleje dle chuti a střídat z hlediska obsahu mastných kyselin.

Vyhledávání