Hostem je paní doktorka Sylvie Špitálníková, která pracuje v Nemocnici Havlíčkův Brod 
a specializuje se na endokrinologii, diabetologii a vnitřní lékařství.

https://www.youtube.com/watch?v=4l7rH2rqyso&t=3s

Proč je pro nás VITAMÍN K nepostradatelný 
a co může způsobit jeho nedostatek

Jeden z klíčových vitamínů, který hraje v našem těle nezastupitelnou roli a to je vitamín K. Tento vitamín je často opomíjený, ale jeho význam je pro naše zdraví nezaměnitelný. Je důležitý v oblasti srážení krve, zdraví kostí a celkové funkce srdce a cév.

Jaké jsou hlavní benefity vitamínu K pro lidské tělo?
Největší vliv má vitamín K na srážení krve. Dále úplně překvapivě má vitamín K2 vliv na kvalitu kosti, což se dlouho opomíjelo, ne že by se to nevědělo, ale přecházeli jsme to bezpovšimnutí. Až před několika lety nastal takový boom a řekla bych v osteologii, kde nám začalo být doporučováno vedle suplementace vitamínu D suplementovat i vitamín K2.
Další indikace vitamínu K, kterou znají všechny maminky, jsou zhruba první 3 měsíce života dítěte, kdy je doporučeno podávat Kanavit kapky, aby se předešlo novorozenecké krvácivé chorobě. Bereme to už jako automatismus, hlídají to dětští a praktičtí lékaři.

Doporučení, jak se dá předejít osteoporóze?
Osteoporóza je civilizační onemocnění, vzniká plíživě, aniž by si toho pacient povšiml a většinou na to lidi přijdou, až když mají nějakou osteoporotickou zlomeninu. A to je špatně, protože taková těžká forma osteoporózy už se špatně řeší.
Nejdůležitější je prevence, takže kolik kostní hmoty si člověk vytvoří do 30 let, tolik ji potom má po celý zbytek života. Od 30 let nám kostní hmota ubývá. Takže už ve 30 letech svým stylem života a stylem stravování si zaděláváme na toto civilizační onemocnění. A to je to řídnutí kostí. To je ta metla lidstva, která nám seniory často znehybní, zinvalidizuje a vede ke zkrácení lidského života.

Trpí více ženy nebo muži?
Spíše se klade důraz na ženskou osteoporózu, drobné ženy k tomu mají větší sklon a větší rizikový faktor je, že o tu hormonální produkci my ženy přijdeme najednou už většinou kolem 50.tého roku života. Muži ztrácejí své mužšké pohlavní hormony postupně a delší dobu, takže u nich ten problém osteoporózy přichází o 10 let později. 
Ale v podstatě i muži jsou ohroženi osteoporózou. Málokdy se o tom mluví a ještě méně se na to myslí.

Když mám obavu, jestli mám osteoporózu, za kým bychom měli jít na vyšetření?
Když mám obavu, jestli netrpím osteoporózou, tak je vhodné o tom promluvit s praktickým lékařem. Od 1.4.2023 byl spuštěn screening, který provádějí praktičtí lékaři. Probíhá to v podstatě tak, že v rámci preventivní prohlídky, ale i kdykoli jindy, když se pacient dostaví do ambulance praktického lékaře, ženy od 50 - 60 let a muži od 60 - 70 let vyplní s praktickým lékařem dotazník zaměřený na riziko osteoporózy a podle výsledku v tom dotazníku je buď praktik pošle nebo nepošle na tzv. denzitometrické vyšetření. Ženy nad 60 let a muži nad 70 let by měli být vyšetřeny každý rok denzitometricky v rámci preventivních prohlídek případně i v mezidobí 1x za rok.
(denzitometrie = zobrazovací metoda měřící hustotu kostní hmoty)

Když se ještě nepotvrdí osteoporóza a potvrdí se osteopenie, to je počáteční stadium, tak i tady je důležité, aby v tomto počátečním stadiu byl dostatečný přísun vitamínu D, vitamínu K2 a vápníku. A potom praktický lékař a u žen i gynekolog může předepsat tuto léčbu.

V jakých potravinách najdeme vitamín K?
Vitamín K je v celé řadě potravin. Zde bych vyzdvihla takovou řekněme staronovou záležitost a to je konzervace mléčným kvašením. Hodně vitamínu K máme v našich podmínkách v kvašeném zelí, takže to je úplná vitamínová bomba co se týče vitamínu K a veškerá zelenina, která je konzervovaná mléčným kvašením. Dalším významným zdrojem vitamínu K je kuřecí maso a potom je to zelený čaj a veškerá listová zelenina ta zelená, takže petržel, řapíkatý celer, chřest, brokolice, zelí, kapusta.

Jaká je stanovená dávka?
U mužů 120 µg na den, u žen 90 µg na den.

Jak užívat vitamín K?
Určitě ne na lačno. V souvislosti s tukem po jídle.

Vitamín K1 a K2, jaký je mezi nimi rozdíl?
Na kosti má větší vliv vitamín K2 a na krevní srážlivost K1. Ale obvykle se v přírodě vyskytují spolu.

U kostí je důležitý i vápník, co kombinace vitamín K a vápník?
Úžasná kombinace. 

Je nějaká skupina pacientů, která by měla myslet na zvýšený příjem vitamínu K?
Vitamín K má příznivý vliv na stav cév, takže lidi s kardiovaskulárním onemocněním by o sebe měli dbát i v tomto směru. Nepřehánět to s vápníkem a myslet více na vitamín K2.

A skupina lidí, kteří užívají léky na ředění krve, jako například Warfarin?
U pacientů, kteří užívají Warfarin, tak je potřeba naopak příjem vitamínu K omezovat. Upravit dietu a některé potraviny vyřadit z jídelníčku.
Vyhledávání