Hostem je paní doktorka Sylvie Špitálníková, která pracuje v Nemocnici Havlíčkův Brod a specializuje se na endokrinologii, diabetologii a vnitřní lékařství.
Co vše umí VITAMÍNY B?
Bez vitamínů skupiny B nefungují správně enzymy, důležité pro uvolňování energie. Víte, který z vitamínů B je důležitý v prevenci cukrovky a dokáže upravit hladinu cukru v krvi? Co všechno řadíme do skupiny B-komplexu a proč je potřebujeme, odpoví endokrinoložka Sylvie Špitálníková. B-komplex zahrnuje řadu vitamínů, které jsou klíčové pro energii, metabolismus, nervový systém a mnoho dalších tělesných funkcí.
Vitamíny B mají vliv na metabolismus sacharidů a tuků, vliv na činnost nervů a tvorbu nervomediátorů, mají vliv na stav sliznic a kůže, mají vliv proti stresu. U krvetvorby nám naskočí kyselina listová a vitamín B12, u vitamínu B12 na jeho vstřebávání potřebujeme nejenom přítomnost toho vitamínu v trávicím traktu, ale i přítomnost vnitřního faktoru ve sliznici žaludku, takže to občas bývá záludné a někdy i vitamín B12 musíme podávat i injekčně.
Kyselina listová naopak je v tomto směru dá se říct hodná a většinou ji míváme v potravě dostatek.
A co vitamín B2 riboflavin?
Do popředí vystupuje stav kůže, sliznic a jejich hojení. Tedy afty, popraskané koutky rtů.
Je pravda, že vitamín B2 riboflavin je důležitý při tvorbě hormonů štítné žlázy a tlumí chuť na sladkosti a pomáhá při redukčních dietách?
Ano, říká se to. Co se týká vitamínu B obecně, tak to často bývají koenzymy, důležité při biochemických pochodech právě jako kofaktory enzymů.
Vitamín B5 kyselina pantothenová známe při popáleninách krém Panthenol, je toto stejné?
Ano, je to stejné. Panthenol má vliv na hojení kůže a sliznic.
Vitamín B6 pyridoxin
Vliv na stav nervů a nervové činnosti. Velmi často se tento vitamín používá při různých polyneuropatiích a vůbec směsi vitamínu B se velmi často podávají při polyneuropatiích třeba diabetických nebo jiných endokrinních.
A to se doporučuje samotné nebo v kombinaci s hořčíkem? - ano, určitě kombinace s hořčíkem super, ale existují i preparáty, kde je více vitamínu B, například Milgamma, ta se používá jak v tabletové formě tak se podává i jako IV infúze, které ulevují při různých neuropatických bolestech a nepříjemných pocitech.
Vitamín B není rozpustný v tucích, ale je rozpustný ve vodě, tak nemá cenu brát najednou vysoké dávky, ale je lepší menší dávka 3x denně, než nějaká velká najednou ráno.
U vitamínu B se uvádí, že je důležitý v prevenci cukrovky, protože upravuje hladinu cukru v krvi?
Spíše bych řekla, že má pozitivní vliv na zpracování sacharidů v těle a vitamíny B jsou důležité v metabolických pochodech, při diabetu. Příznivé působení vitamínu B na zpracování cukrů je třeba vyzdvihnout, a to jak jednoduchých tak složených.
U vitamínu B8 což je cholin, tak nám může pomoci při škodlivém LDL cholesterolu?
Ano, cholin zasahuje do metabolických pochodů tím způsobem, že snižuje LDL cholesterol, což je pro nás samozřejmě významné. A ještě do metabolismu cholesterolu zasahuje vitamín B3.
Vitamín B12 a proč ho brát se železem?
Pokud si nejsme jistí, zda máme dostatek vitamínu B12, určitě není chyba ho doplnit, ale u většiny z nás se naštěstí vstřebává velmi dobře.
Na základě krevního obrazu jsme schopni rozlišit, jestli ta chudokrevnost je daná nedostatkem železa nebo nedostatkem vitamínu B a to jak kyseliny listové tak vitamínu B12. Tím, že to rozlišíme, tak optimálně léčebně zasáhneme.
Jaké jsou hlavní zdroje vitamínu skupiny B?
Jeden super zdroj je droždí nebo pivovarské kvasnice. Myslím si, že prostě kynuté pečivo a různé pomazánky, knedlíčky z droždí do našeho jídelníčku samozřejmě patří. Dalším významným zdrojem je maso a vnitřnosti, což si mnohdy neuvědomujeme, dále bych dala nějaká semínka, oříška, třeba u kyseliny pangamové mě napadají dýňová a slunečnicová semínka.
Jsme schopni zjistit, že máme nedostatek vitamínů skupiny B?
Nejlepší prevencí je pestrý jídelníček, nesmíme zapomínat na žádnou složku potravy, musíme v potravě mít jak maso tak listovou zeleninu, různé plody a semena. Pestrá strava nás ochrání. Pokud si ale nejsme jistí a máme nějaké neuropatické potíže nebo se nám špatně hojí rány případně nejsme spokojeni s kvalitou pleti nebo se stavem sliznic, tak není důvod proč si nekoupit např. B-komplex nebo Pangamin, což jsou pivovarské kvasinky.
Jsou skupiny lidí, kteří jsou náchylné a mají nedostatek vitamínu B a musí na to více pohlížet?
Začneme u našich dětí a dorostenců, přes těhotné a kojící ženy a ohrožené skupině lidí a to jsou senioři.
Vitamín B a jaký má vliv na náš metabolismus a energii?
Tím, že více vitamínů B zasahuje do energetického metabolismu, tak samozřejmě, pokud nebudeme mít dostatek vitamínu B, tak se můžeme cítit unavení, vyčerpaní. Nedostatek vitamínu B zjistíme i na stavu nehtech a nehtového lůžka, záděry, špatný stav.
Vitamín B mají hodně rádi neurologové
Ano, a tím se vracíme k problémům s periferními nervy. Tam se hodně dostaví nedostatek vitamínu hlavně pyridoxin, ale i vitamín B12 a další vitamíny z této skupiny, riboflavin, thiamin. Je potřeba dbát na dostatek vitamínu B a případně je i podávat a to jak v tabletách tak i intravenózně. Bolestem to přináší úlevu.
Kombinace hořčíku a B6 pyridoxinu proti stresu nebo úzkosti
Zasahuje to do tvorby neuromediátorů, což vitamíny skupiny B ovlivňují a tím působí na centrální nervový systém a tím pádem na naši psychiku, deprese, úzkosti. Společně s hořčíkem určitě to v některých případech může přinést úlevu a musíme na to myslet.
A alkohol a kouření?
Alkohol a kouření zvyšuje spotřebu vitamínu B.
Problém s vitamínem B mívají lidé, kteří nemají dobře sestavný jídelníček. Napadají mě vegetariáni, protože jsem se s tím opakovaně setkala, ale když se člověk zamyslí a vynechá z jídelníčku maso a vnitřnosti, které je cenným zdrojem vitamínů b, tak i tak z rostlinné potravy se dá jídelníček sestavit natolik pestře, že problém s nedostatkem vitamínu B není.