Metabolický syndrom

Hostem je paní doktorka Sylvie Špitálníková, která pracuje v Nemocnici Havlíčkův Brod 
a specializuje se na endokrinologii, diabetologii a vnitřní lékařství.

https://www.youtube.com/watch?v=6nx0JGWS5PI

METABOLICKÝ SYNDROM | Varovný signál, že naše zdraví přestává být v pohodě

Metabolický syndrom je obecnou populací velmi podceňovaná záležitost a vzhledem ke genetické výbavě je v naší populaci hodně častý. Jedná se o spojení obezity, vysokého krevního tlaku, poruchy metabolismu lipidů, poruchy metabolismu cukrů, dále se k tomu přidává vysoká hladina kyseliny močové, je to vlastně i trombofilní stav, protože tam může být zvýšená hladina fibrinogenu (koagulační faktor rozpuštěný v krevní plazmě nezbytný při srážení krve) a tím jsem možná vyčerpala ty nejzásadnější metabolické odchylky, ale můžou být ještě některé další, které jsou v tuto chvíli považované za méně významné.

Jak poznám jako člověk, že mi hrozí metabolický syndrom?
Ženy to poznají velmi snadno a řeší to častěji než muži. Takovým orientačním vodítkem může být poměr pas/boky. Co se týká obezity, tak jde o tzv. obezitu centrální, kdy se viscerální tuk hromadí v dutině břišní a pak vlastně člověk získává ten tvar jablka. U mužů je za kritickou hodnotu v pase považováno 104 cm, u žen 88 cm. Takže vezměte krejčovskou míru, přeměřte a člověk získá takové vodítko, jestli může mít metabolický syndrom nebo jestli mu v tomto ohledu něco hrozí.

Je u glykémie také hladina cukru, která už je riziková?
Určitě je. V současné době požadujeme ranní lačnou glykémii nebo hladinu cukru v krvi do 5,6 mmol/l. To co je nad 5,6 tak už označujeme jako zvýšená glykémie na lačno neboli prediabetes. Pokud je ranní glykémie nad 7 mmol/l, už hovoříme o cukrovce.

A krevní tlak?
Krevní tlak to je u metabolického syndromu zásadní moment, tam se jedná o hodnoty více než 140/90 mm rtuťového sloupce a takové to diagnostické měření má být za standardních podmínek, tzn. 20 min v klidu, měřím na levé ruce, tonometr ve výši srdce. Někdy, když nám to není jasné, tak používáme v ambulancích k diagnostice arteriální hypertenze monitoring krevního tlaku 24 hodin.

Dále byly zmiňovány lipidy a tuky
Spíš než cholesterol tak triglyceridy, jak já pracovně říkám tuky tukovatý  v krvi, ale samozřejmě tam může být hypercholesterolemie a ještě další vlastně abnormality 
v lipidogramu, takže chodit na preventivní prohlídky, součástí preventivní prohlídky je jak stanovení ranní hladiny cukru v krvi, tak i vyšetření lipidogramu a to jak tuků, tak cholesterolu.

Co hlídat máme hlídat, abychom předešli rozvoji metabolického syndromu?
Zase základní mechanismus pro vznik metabolického syndromu je inzulínová rezistence. Je to odpor tkání vůči účinkům vlastního, ale i aplikovaného inzulínu.
Co tedy hlídat:
  • Hlídáme tělesnou hmotnost a to naprosto striktně a přísně. Ženy ji hlídají více než muži, protože na ženy je takový společenské tlak dobře vypadat a centrální obezita se zrovna nepovažuje za ideál ženské krásy.
  • Hlídat abychom měli dostatek pohybové aktivity, protože právě tou pohybovou aktivitou si můžeme inzulínovou rezistenci snížit.  Pohybové aktivity ne jednorázové, ale opakované. Tělo má nějakou metabolickou paměť a v podstatě lidé, kteří mají vyšší míru inzulínové rezistence, tak potřebují ten pohyb obvykle častěji. Takže ideálně pohyb 3x týdně, může to být jakákoli pohybová aktivita, nemusíme se přímo zabývat druhem něco co nás baví, ale já bych osobně lobovala za rychlou chůzi, samozřejmě běh ideálně, ale to asi neosloví co nejširší populaci, ale chůze v rychlém tempu naprosto ideální. Chůze do práce z práce, která trvá dostatečně dlouhou dobu nám může tu pohybovou aktivitu nahradit. Další pohybovou aktivitou je jízda na kole.
Jak je to s výživou, se stravováním, ta asi bude hodně důležitá
Ano, to je další důležitý pilíř, kterým řešíme metabolický syndrom. Takže pokud už ta obezita centrální vznikne, tak je potřeba zredukovat hmotnost.  Naštěstí ten viscerální tuk ten uvnitř břicha se dá snadno zmobilizovat, takže:
  1.  Musím mít správný energetický přísun.
  2.  Musím energetický příjem snížit o 500 až 1 000 kilokalorií, to se odvíjí od toho, jaký ten energetický příjem mám. Princip je přijímat méně energie než dosud. 
  3.  A důležitá je i energetická denzita stravy. To znamená, že strava by neměla být tučná, asi tak do 30 % tuku v potravě a hodně vlákniny. Část stravy nahradit zeleninou.
  4.  Další zásadní moment jsou jednoduché cukry. Jednoduché cukry sice nejsou kaloricky vydatné, mají úplně stejně kalorií jako cukry složené nebo jako bílkoviny, ale zvyšují nám inzulínovou rezistenci, proto jsou nevhodné - tedy úplně vyřadit z jídelníčku. Docela zajímavé sladidlo je čekankový sirup, ale u toho metabolického syndromu čekankového sirupu pomalu, protože zvyšuje hladinu tuku v krvi, když ho jíme moc.
Dneska se hodně mluví o spánku, jaký na to má vliv?
Určitě, protože když jsme unavení, tak ztratíme sebekontrolu. Jednak nebudu mít chuť se hýbat, protože jsem unavený, že jsem s v noci dostatečně neodpočinul a další věc je, že pokud se nevyspím a jsem unavený tak nemám vůli a neudržím svoje chutě na uzdě a často sklouznu k tomu, že se tu energii snažím doplnit cukrem.

A co lidé, kteří mají nějakou už genetickou predispozici a chtějí se vyhnout rozvoji metabolického syndromu jak jsme si řekli? Vidím u svých rodičů, prarodičů.
Rada je stejná - úprava životního stylu a pokud to udělám včas, tak to bude pro mě snažší.

Doporučení pro lidi, kteří mají některý z těchto příznaků
Redukce hmotnosti, změna životního stylu, pravidelná pohybová aktivita.

Co by měli lidé udělat jako první kroky k lepšímu zdraví, aby předešli rozvoji metabolického syndromu?
Tak zamyslet se nad tím, jak moc se hýbu, a to by měl i docela mladý člověk. A vlastně udělat si pro sebe nějaké doporučení a zpravidelnit pohybovou aktivitu, zařadit ji do běžného dne. Například cesta do práce je vhodná, o víkendu nějaký sport, nějaký výlet, který je spojený s pohybovou aktivitou a mohu to dělat s rodinou.
Děti mají stejnou genetickou výbavu jako my, když je povedeme k pohybu, je to prevence celorodinná. 
Další moment je - jste to co jíte - zamyslím se nad svým talířem. Nadbytek cukrů je škodlivý v každé situaci a pro každého. A zase začínáme od těch dětí. Spíš obrátit jejich pozornost od sladkostí co mají děti rádi k ovoci, cukrovinek pomalu jen výjimečně.
Vyhledávání